Co to jest i jak napisać plan pracy Twojego serialu?

Plan pracy to podstawowy dokument na planie, który organizuje pracę i zbiera wszystkie najważniejsze informacje dot. danego dnia, kręconych scen, podstawowych pionów produkcyjnych i obsady, a nawet rekwizytów. Dzięki niemu o niczym nie zapomnicie i będziecie mogli spokojnie realizować kolejne sceny, jednocześnie pilnując czasu. Czas na planie jest najcenniejszy i niestety w 95% przypadków jest go za mało i występują opóźnienia. Dlatego napisanie tego dokumentu przed, pozwala nam się dobrze przygotować, rozplanować pracę naszą i innych a zarazem dodać naszej produkcji profesjonalizmu. Otwórz teraz przykładową formatkę prostego planu pracy, którą przygotowaliśmy dla Was do pobrania i czytaj dalej, czemu poszczególne kategorie są tak ważne.

Oczywiście uzupełniamy podstawowe informacje o serialu i danym dniu. Następnie bardzo ważna jest lista osób, które będą tego dnia na planie, o jakiej godzinie mają się pojawić, o której skończą i kontakt do nich, na wypadek gdyby ktoś się spóźniał. Nie można też zapomnieć o godzinie przerwy obiadowej, tak żeby zamówić odpowiednio wcześniej obiad i dokładnych godzinach wschodu i zachodu słońca, jest to szczególnie ważna, kiedy kręcimy na dworze, ale również we wnętrzu wpływa to na oświetlenie planu, a wiadomo bez światła nic nie będzie widać 😉

Dalej mamy informacje, gdzie kręcimy. Można dopisać też dodatkowe wskazówki, które piętro, gdzie parkować, współrzędne geograficzne, jeśli jest to środek lasu itp.

Tabelka ze scenami została przez nas już wypełniona na przykładzie serialu „Rozmowy z Babcią”. Jak widzicie czas był planowany nie tylko na sceny, ale też na potrzebne przebitki, czyli dodatkowe ujęcia potrzebne do montażu scen oraz czołówki, jak i na nagrania materiałów making off, czy dodatkowe ujęcia do traileru (akcja), jest też oznaczone (dodatk.) ujęcie, które ewentualnie może „spaść”, czyli nie zostać nakręcone tego dnia, jeśli zabraknie czasu.

Jest to oczywiście bardzo prosty, przykładowy plan pracy. W razie pytań śmiało pisz w komentarzach!

fot. Free-Photos z Pixabay.

Napisz komentarz